برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

[ad_1]

برج پیزا برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

 

برج کج پیزا ازنظر ظاهری به شکل است که قاعدتا نباید همچنان استوار باشد. این برج بیش از ۵۰۰ سال را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله مقاومت کرده است و این امر یک شاهکار به‌حساب می‌آید

ارتفاع این برج برابر با ۱۸۴ متر است و به خاطر نشست پی خود با زاویه‌ای بسیار عجیب ازیک‌طرف کج شده است.همین امر نیز برج پیزا را به یکی از دیدنی‌ترین منابع گردشگری در ایتالیا بدل کرده است. دانشمندان دانشگاه بریستول می‌گویند که تا به امروز این برج حداقل ۴ زلزله قوی را تجربه کرده است ولی از سال ۱۲۸۰ که این سازه بنا شده است، هیچ‌کدام از این زلزله‌ها موجب نابودی آن نشده است.

تیم تحقیقاتی یاد شده با رهبری پرفسور کامیلو ناتی در دانشگاه رم به بررسی این سازه پرداخته و معتقدند که این بنا به‌واسطه پدیده‌ای به نام تعامل دینامیک خاک و سازه تا به امروز دوام آورده است. خاک پیرامون پی این بنا نرم است و خود برج بسیار بلند و کشیده ساخته شده است. مهندسان می‌گویند که این ترکیب موجب می‌شود که لرزش به وجود آمده از زلزله تاثیر زیادی روی سازه نداشته باشد و حرکت زمین به بدنه برج منتقل نمی‌شود.

 

به‌این‌ترتیب این بنا اگر بر روی یک خاک سفت‌تر ساخته شده بود، بدون شک تا به امروز فروریخته بود. به‌این‌ترتیب همان خاکی که موجب نشست پی و کج شده این برج شده است، از آن در برابر لرزش زمین محافظت می‌کند.شایان کر است که قرار است تا ماه آینده، یافته‌های این تیم تحقیقاتی در یک کنفرانس زمین‌لرزه شناسی در یونان مطرح شود.

برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

منبع:robeka.ir

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

عکس نوشته های غمگین تسلیت

[ad_1] عکس نوشته تسلیت فوت اقوام عکس نوشته تسلیت مَرگ یا وفات یا درگذشت در …